Finance

Listat
SFL:BIT
Safilo Group SpA
1,86 €
+0,27%
(+0,0050) 1 pv
12.10., 10.04.41 UTC+2  ·   EUR
Kaikki symbolit
SymboliHintaMuutosMuutos (%)
Luodaan huippuvinkkejä: SFL…
Avaa
1,85 €
Korkea
1,88 €
Matala
1,85 €
Markkina-arvo
775,93 milj.
Keskimääräinen volyymi
495,96 t.
Volyymi
55,01 t.
P/E-luku
15,41
52 viikon ylin
2,28 €
52 viikon alin
1,50 €
Osakekohtainen tulos (EPS)
0,12 €
Liikkeellä olevat osakkeet
275,70 milj.
Työntekijöiden lukumäärä
3 t.
Avaa
1,85 €
Korkea
1,88 €
Matala
1,85 €
Markkina-arvo
775,93 milj.
Keskimääräinen volyymi
495,96 t.
Volyymi
55,01 t.
P/E-luku
15,41
52 viikon ylin
2,28 €
52 viikon alin
1,50 €
Osakekohtainen tulos (EPS)
0,12 €
Liikkeellä olevat osakkeet
275,70 milj.
Työntekijöiden lukumäärä
3 t.
Uutiset
Verkkolähteistä ja uutiskumppaneilta
Profiili
Safilo Group S.p.A. is an Italian company that designs, produces, and distributes prescription frames, sunglasses, sports eyewear, ski goggles and helmets, and cycling helmets under its own five house brands and 32 licensed brands, including Smith Optics since 1996. Safilo's products are manufactured in its own Italian facilities, with additional plants in China and the United States. In the recent years Safilo sold or closed several of its plants, Martingnacco, Italy in 2020, Ormož, Slovenia in 2021, and Longarone, Italy in 2023. According to the 2023 Annual Report Safilo has wholly owned subsidiaries in 40 countries and more than 50 distribution partners in 70 countries. Safilo has operated as one of the largest companies in the eyewear industry. The company traditionally trailed Luxottica, later EssilorLuxottica, as the second largest company, though slipped to third when both LVMH and Kering began manufacturing eyewear for its brands rather than having Safilo produce eyewear for their fashion houses; Kering Eyewear subsequently became the second largest in 2022. Wikipedia
Tietoa: Safilo Group SpA
ToimitusjohtajaAngelo Trocchia
Työntekijät3,37 t.
Perustamispäivä1934
PäätoimipaikkaPadova, Veneto, Italia
Toimiala-
Sivustosafilo.com
Viimeisin raportti
4.8.2026
Tilikausi
Q2 2026
- / -
Liikevaihto/arvio (EUR)
255,98 milj. / 240,13 milj.
Tilivuoden Q2 2026 tulospuhelu
Odotetaan tulospuhelua
Lyhyesti
Vinkkejä tuoreista uutisista ja raporteista
Aiemmat raportitKaikki arvot valuutassa EUR
Loading Previous Earnings...
Liikevaihto
Nettotulot
Kaikki arvot valuutassa EUR
syys 2025
joulu 2025
maalis 2026
kesä 2026
Liikevaihto
222,88 milj.
222,88 milj.
255,98 milj.
255,98 milj.
Kulut myydyistä tuotteista
87,35 milj.
87,35 milj.
93,59 milj.
93,59 milj.
Liikevaihdon kustannukset
87,35 milj.
87,35 milj.
93,59 milj.
93,59 milj.
Tutkimus- ja kehityskulut
-
-
-
-
Tutkimus- ja kehityskulut yhteensä
-
-
-
-
Myynti-, yleis- ja hallintokulut
124,54 milj.
124,54 milj.
138,38 milj.
138,38 milj.
Operatiiviset kulut
130,09 milj.
130,09 milj.
138,63 milj.
138,63 milj.
Operatiiviset kulut yhteensä
217,44 milj.
217,44 milj.
232,21 milj.
232,21 milj.
Liikevoitto
5,44 milj.
5,44 milj.
23,77 milj.
23,77 milj.
Muut liiketoimintaan liittymättömät tulot
262,50 t.
262,50 t.
−2,18 milj.
−2,18 milj.
EBT, joka sisältää epätavallisia tuotteita
7,74 milj.
7,74 milj.
27,64 milj.
27,64 milj.
EBT ilman epätavallisia tuotteita
4,43 milj.
4,43 milj.
20,53 milj.
20,53 milj.
Tuloverokulut
4,47 milj.
4,47 milj.
5,42 milj.
5,42 milj.
Todellinen veroprosentti
57,76 %
57,76 %
19,63 %
19,63 %
Muut operatiiviset kulut
5,54 milj.
5,54 milj.
247,50 t.
247,50 t.
Nettotulot
3,46 milj.
3,46 milj.
22,22 milj.
22,22 milj.
Nettovoittomarginaali
1,55 %
1,55 %
8,68 %
8,68 %
Osakekohtainen tulos
-
-
-
-
Korko- ja sijoitustulot
561,50 t.
561,50 t.
327,50 t.
327,50 t.
Korkokulut
−1,36 milj.
−1,36 milj.
−1,34 milj.
−1,34 milj.
Nettokorkokulut
−797,50 t.
−797,50 t.
−1,01 milj.
−1,01 milj.
Poisto- ja kuoletuskulut
-
-
-
-
EBITDA
11,19 milj.
11,19 milj.
29,30 milj.
29,30 milj.
Voitto tai tappio varallisuuden myynnistä
−5,50 t.
−5,50 t.
-
-
Tekoälyn luoma sisältö voi sisältää virheitä. Lue lisää
Google-sovellukset