Finans

Listor
Varför har SAREGAMA gått upp 2,11%?
Gå på djupet
SAREGAMA:NSE
Saregama India Ltd
503,05 INR
+2,11%
(+10,40) 1 d
16 okt., 15:10:05 GMT+5:30  ·   INR
Alla symboler
SymbolPrisÄndringÄndring i procent
Genererar de viktigaste insikterna för SAREGAMA …
Öppen
492,65 INR
Högt
505,00 INR
LÃ¥gt
490,00 INR
Börsvärde
96,57 md
Genomsn. vol.
342,79 tn
Volym
134,42 tn
P/E-tal
43,47
52v högst
574,50 INR
52v lägst
307,05 INR
EPS
11,57 INR
Utestående aktier
17,41 mn
Antal anställda
279
Öppen
492,65 INR
Högt
505,00 INR
LÃ¥gt
490,00 INR
Börsvärde
96,57 md
Genomsn. vol.
342,79 tn
Volym
134,42 tn
P/E-tal
43,47
52v högst
574,50 INR
52v lägst
307,05 INR
EPS
11,57 INR
Utestående aktier
17,41 mn
Antal anställda
279
Nyheter och artiklar
Från webbkällor och nyhetspartner
Profil
Saregama India Ltd formerly known as The Gramophone Company of India Ltd., is an Indian music record label and content company headquartered in Kolkata, West Bengal. It is the oldest music label in India, established in 1901 as the Indian branch of the British Gramophone Company. It later became a part of EMI, and for several decades, used the His Master's Voice trademark on its releases. The first song recorded in India by Gauhar Jaan in 1902 and the first Hindi language film made in Bombay with sound Alam Ara in 1931 were under the music label. In 1985, the company was acquired by the RP-Sanjiv Goenka Group. The HMV trademark continued to be used until 2003, when the licensing agreement with EMI ended. Saregama had distributed EMI's international releases in India. The company is involved in music publishing, film production under the brand Yoodlee Films, and the creation of multi-language television content. It also manufactures and sells Carvaan, a digital audio player pre-loaded with classic Indian music. Saregama is listed on the NSE and the BSE. Besides its head office in Kolkata, it has regional offices in Mumbai, Chennai, and Delhi. Wikipedia
Om Saregama India Ltd
Vd-
Anställda279
Grundades1901
Huvudkontor-
Sektor-
Webbplatssaregama.com
Senaste rapport
4 aug. 2026
Räkenskapsperiod
Kv1 2027
- / -
Intäkter jämfört med beräkning (INR)
2,64 md / 2,56 md
Presentation av resultatrapport för Kv1 2027
Väntar på presentation av resultatrapport
Snabböversikt
Insikter från de senaste nyheterna och rapporterna
Tidigare rapporterAlla värden i INR
Loading Previous Earnings...
Intäkt
Nettoinkomst
Alla värden i INR
sep. 2025
dec. 2025
mars 2026
juni 2026
Intäkt
2,30 md
2,60 md
2,89 md
2,64 md
Kostnad för sålda varor
1,28 md
1,25 md
633,24 mn
1,26 md
Kostnad för intäkter
1,28 md
1,25 md
633,24 mn
1,26 md
Utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Totala utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Försäljnings-, administrations- och allmänna kostnader
122,00 mn
229,40 mn
160,39 mn
170,90 mn
Rörliga kostnader
518,00 mn
646,20 mn
1,30 md
675,60 mn
Totala rörelsekostnader
1,80 md
1,90 md
1,94 md
1,94 md
Rörelseresultat
497,60 mn
703,50 mn
948,84 mn
696,80 mn
Övriga intäkter som inte är rörelseresultat
114,70 mn
74,20 mn
−335,46 mn
42,10 mn
EBT inklusive ovanliga poster
601,00 mn
695,20 mn
1,03 md
705,10 mn
EBT exklusive ovanliga poster
601,00 mn
765,00 mn
908,74 mn
705,10 mn
Inkomstskattekostnad
162,70 mn
182,80 mn
287,69 mn
186,30 mn
Effektiv skattesats
27,07 %
26,29 %
27,82 %
26,42 %
Övriga rörelsekostnader
205,90 mn
202,90 mn
906,41 mn
268,30 mn
Nettoinkomst
437,60 mn
512,60 mn
753,89 mn
515,60 mn
Nettovinstmarginal
19,02 %
19,69 %
26,13 %
19,56 %
Resultat per andel
-
-
-
-
Ränte- och investeringsintäkter
-
-
246,98 mn
-
Räntekostnad
−11,30 mn
−12,70 mn
−15,11 mn
−21,70 mn
Räntekostnader netto
−11,30 mn
−12,70 mn
231,86 mn
−21,70 mn
Avskrivningskostnader
190,10 mn
213,90 mn
236,63 mn
236,40 mn
EBITDA
680,10 mn
843,24 mn
1,15 md
900,68 mn
Vinst eller förlust från försäljning av tillgångar
-
-
-
-
AI-innehåll kan innehålla fel. Läs mer
Googles appar