Finans

Lister
Hvorfor er KANSAINER steget med 3,36%?
Dyk dybere ned
KANSAINER:NSE
Kansai Nerolac Paints Ltd
185,00 ₹
+3,36%
(+6,01) 1D
16. okt., 15.30.00 GMT+5.30  ·   INR
Alle symboler
SymbolPrisÆndringÆndring i %
Genererer vigtig indsigt for KANSAINER...
Ã…bn
179,89 ₹
Høj
186,50 ₹
Lav
178,45 ₹
Markedsværdi
149,64 mia.
Gns. vol.
335,54 t
Volumen
441,14 t
Udbytte
1,35 %
Kvartalsvis udbytte
0,63 ₹
Ex-dato
29. jun. 2026
P/E-forhold
23,51
Højeste i 52 uger
264,00 ₹
Laveste i 52 uger
157,91 ₹
Indtægt pr. aktie
7,87 ₹
Aktier i omløb
538,92 mio.
Antal ansatte
4 t
Ã…bn
179,89 ₹
Høj
186,50 ₹
Lav
178,45 ₹
Markedsværdi
149,64 mia.
Gns. vol.
335,54 t
Volumen
441,14 t
Udbytte
1,35 %
Kvartalsvis udbytte
0,63 ₹
Ex-dato
29. jun. 2026
P/E-forhold
23,51
Højeste i 52 uger
264,00 ₹
Laveste i 52 uger
157,91 ₹
Indtægt pr. aktie
7,87 ₹
Aktier i omløb
538,92 mio.
Antal ansatte
4 t
Nyhedshistorier
Fra webkilder og nyhedspartnere
Profil
Kansai Nerolac Paints Limited is the largest industrial paint and third largest decorative paint company of India based in Mumbai. It is a subsidiary of Kansai Paint of Japan. As of 2015, it has the third largest market share with 15.4% in the Indian paint industry. It is engaged in the industrial, automotive and powder coating business. It develops and supplies paint systems used on the finishing lines of electrical components, cycle, material handling equipment, bus bodies, containers and furniture industries. Wikipedia
Om Kansai Nerolac Paints Ltd
Administrerende direktør-
Ansatte3,8 t
Grundlagt1920
HovedsædeMumbai, Maharashtra, Indien
SektorCommodity chemical
Seneste rapport
3. aug. 2026
Regnskabsperiode
K1 2027
2,86 ₹ / 2,44 ₹
+17,05%over forventning
Omsætning/est. (INR)
23,74 mia. / 23,45 mia.
+1,23%over forventning
Regnskabsfremlæggelse for K1 2027
Venter på regnskabspræsentation
Oversigt
Indsigt fra de seneste nyheder og rapporter
Tidligere rapporterAlle værdier i INR
Loading Previous Earnings...
Omsætning
Nettoindtægt
Alle værdier i INR
sep. 2025
dec. 2025
mar. 2026
jun. 2026
Omsætning
19,54 mia.
19,82 mia.
19,54 mia.
23,74 mia.
Varens egenpris
12,66 mia.
12,75 mia.
12,97 mia.
15,44 mia.
Direkte omkostninger forbundet med produkter og tjenester
12,66 mia.
12,75 mia.
12,97 mia.
15,44 mia.
Udgifter til forskning og udvikling
-
-
-
-
Samlede udgifter til forskning og udvikling
-
-
-
-
Salgsrelaterede, generelle og administrative udgifter
1,37 mia.
1,35 mia.
4,97 mia.
1,38 mia.
Driftsomkostninger
5,27 mia.
5,28 mia.
5,01 mia.
5,64 mia.
Samlede driftsomkostninger
17,93 mia.
18,02 mia.
17,98 mia.
21,08 mia.
Driftsindtægt
1,61 mia.
1,80 mia.
1,56 mia.
2,66 mia.
Anden øvrig driftsindtægt
284,30 mio.
352,10 mio.
-1,15 mia.
549,40 mio.
Indtjening før skat, inkl. usædvanlige varer
1,82 mia.
1,61 mia.
1,58 mia.
3,12 mia.
Indtjening før skat, ekskl. usædvanlige varer
1,82 mia.
2,06 mia.
428,40 mio.
3,12 mia.
Indkomstskat
483,60 mio.
443,60 mio.
485,50 mio.
840,50 mio.
Effektiv skattesats
26,62 %
27,48 %
30,64 %
26,90 %
Andre driftsudgifter
3,35 mia.
3,33 mia.
-568,80 mio.
3,63 mia.
Nettoindtægt
1,35 mia.
1,21 mia.
1,12 mia.
2,32 mia.
Nettooverskudsgrad
6,90 %
6,12 %
5,75 %
9,76 %
Indtægt pr. aktie
1,67
1,95
1,58
2,86
Renter og investeringsindtægt
-
-
110,60 mio.
-
Renteudgift
-77,10 mio.
-88,00 mio.
-84,20 mio.
-80,20 mio.
Renteudgifter (netto)
-77,10 mio.
-88,00 mio.
26,40 mio.
-80,20 mio.
Afskrivnings- og amortiseringsgebyrer
543,10 mio.
599,70 mio.
609,00 mio.
628,30 mio.
EBITDA
2,15 mia.
2,19 mia.
1,98 mia.
3,08 mia.
Fortjeneste eller tab ved salg af aktiver
-
-
-
-
Google-apps