Finans

Listor
INDIACEM:NSE
India Cements Ltd
296,25 INR
−0,40%
(−1,20) 1 d
12 okt., 15:30:02 GMT+5:30  ·   INR
Alla symboler
SymbolPrisÄndringÄndring i procent
Genererar de viktigaste insikterna för INDIACEM …
Öppen
301,00 INR
Högt
306,90 INR
LÃ¥gt
296,15 INR
Börsvärde
91,81 md
Genomsn. vol.
217,12 tn
Volym
196,07 tn
P/E-tal
88,88
52v högst
485,80 INR
52v lägst
289,20 INR
EPS
3,33 INR
Utestående aktier
309,66 mn
Antal anställda
1 tn
Öppen
301,00 INR
Högt
306,90 INR
LÃ¥gt
296,15 INR
Börsvärde
91,81 md
Genomsn. vol.
217,12 tn
Volym
196,07 tn
P/E-tal
88,88
52v högst
485,80 INR
52v lägst
289,20 INR
EPS
3,33 INR
Utestående aktier
309,66 mn
Antal anställda
1 tn
Nyheter och artiklar
Från webbkällor och nyhetspartner
Profil
The India Cements Limited is a cement manufacturing company based in Chennai. It is the 9th largest listed cement company in India by revenue. The company was headed by former International Cricket Council chairman and Board of Control for Cricket in India president N. Srinivasan. It was established in 1946 by S. N. N. Sankaralinga Iyer and the first plant was set up at Thalaiyuthu in Tamil Nadu in 1949. It has seven integrated cement plants in Tamil Nadu, Telangana and Andhra Pradesh, one in Rajasthan and two grinding units, one each in Tamil Nadu and Maharashtra with a capacity of 15.6 million tonnes per annum. Sankar Cement, Coramandel Cement and Raasi Gold are the brands owned by India Cements. India Cements directly owned the Indian Premier League franchise Chennai Super Kings from 2008. It then transferred ownership to a separate entity named Chennai Super Kings Cricket Ltd., after the Supreme Court of India struck down the controversial amendment to the BCCI constitution's clause 6.2.4 that had allowed board officials to have commercial interests in the IPL and the Champions League T20 on 22 January 2015. Wikipedia
Om India Cements Ltd
Vd-
Anställda1,42 tn
Grundades1946
HuvudkontorChennai, Tamil Nadu, Indien
Sektor-
Nästa samtal om 6 dagar
mån 19 okt., 12:30
Räkenskapsperiod
Kv2 2027
- / 1,40 INR
Intäkter jämfört med beräkning (INR)
- / 10,91 md
Presentation av resultatrapport för Kv2 2027
Väntar på presentation av resultatrapport
Snabböversikt: kommande resultatrapporter
Insikter från de senaste nyheterna och rapporterna
Tidigare rapporterAlla värden i INR
Loading Previous Earnings...
Intäkt
Nettoinkomst
Alla värden i INR
sep. 2025
dec. 2025
mars 2026
juni 2026
Intäkt
11,17 md
11,14 md
12,29 md
10,19 md
Kostnad för sålda varor
8,23 md
6,55 md
9,31 md
6,57 md
Kostnad för intäkter
8,23 md
6,55 md
9,31 md
6,57 md
Utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Totala utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Försäljnings-, administrations- och allmänna kostnader
578,10 mn
2,12 md
1,13 md
677,80 mn
Rörliga kostnader
2,87 md
4,55 md
2,20 md
2,78 md
Totala rörelsekostnader
11,10 md
11,10 md
11,51 md
9,36 md
Rörelseresultat
66,70 mn
43,30 mn
772,36 mn
837,80 mn
Övriga intäkter som inte är rörelseresultat
290,00 mn
237,00 mn
−415,93 mn
34,50 mn
EBT inklusive ovanliga poster
43,90 mn
−45,40 mn
687,72 mn
358,00 mn
EBT exklusive ovanliga poster
104,00 mn
39,30 mn
368,82 mn
610,80 mn
Inkomstskattekostnad
−44,20 mn
−18,70 mn
92,72 mn
89,50 mn
Effektiv skattesats
−100,68 %
41,19 %
13,48 %
25,00 %
Övriga rörelsekostnader
1,55 md
1,68 md
320,10 mn
1,39 md
Nettoinkomst
88,10 mn
−26,70 mn
595,00 mn
268,50 mn
Nettovinstmarginal
0,79 %
−0,24 %
4,84 %
2,63 %
Resultat per andel
−0,22
0,00
2,23
1,48
Ränte- och investeringsintäkter
-
-
197,26 mn
-
Räntekostnad
−252,70 mn
−241,00 mn
−233,75 mn
−261,50 mn
Räntekostnader netto
−252,70 mn
−241,00 mn
−36,49 mn
−261,50 mn
Avskrivningskostnader
744,70 mn
747,30 mn
752,53 mn
719,40 mn
EBITDA
809,35 mn
304,23 mn
1,47 md
1,54 md
Vinst eller förlust från försäljning av tillgångar
-
-
-
-
AI-innehåll kan innehålla fel. Läs mer
Googles appar