Finans

Listor
GWO:TSE
Great-West Lifeco Inc
91,24 CA$
−0,52%
(−0,48) 1 d
16 okt., 16:00:00 GMT−4  ·   CAD
Alla symboler
SymbolPrisÄndringÄndring i procent
Genererar de viktigaste insikterna för GWO …
Öppen
91,68 CA$
Högt
92,96 CA$
LÃ¥gt
91,16 CA$
Börsvärde
81,61 md
Genomsn. vol.
993,40 tn
Volym
592,99 tn
Utdelning
2,94 %
Kvartalsvis utdelning
0,67 CA$
Ex-utdelningsdatum
1 sep. 2026
P/E-tal
18,81
52v högst
95,96 CA$
52v lägst
57,56 CA$
EPS
4,85 CA$
Beta
0,36
Utestående aktier
894,46 mn
Antal anställda
33 tn
Öppen
91,68 CA$
Högt
92,96 CA$
LÃ¥gt
91,16 CA$
Börsvärde
81,61 md
Genomsn. vol.
993,40 tn
Volym
592,99 tn
Utdelning
2,94 %
Kvartalsvis utdelning
0,67 CA$
Ex-utdelningsdatum
1 sep. 2026
P/E-tal
18,81
52v högst
95,96 CA$
52v lägst
57,56 CA$
EPS
4,85 CA$
Beta
0,36
Utestående aktier
894,46 mn
Antal anställda
33 tn
Nyheter och artiklar
Från webbkällor och nyhetspartner
Profil
Great-West Lifeco Inc. is a Canadian insurance-centered financial holding company that operates in North America, Europe and Asia through five wholly owned, regionally focused subsidiaries. Many of the companies it has indirect control over are part of its largest subsidiary, The Canada Life Assurance Company; the others are managed by Great-West Lifeco U.S. LLC, a U.S. based subsidiary. Great-West Lifeco is indirectly controlled by Montreal billionaire Paul Desmarais Jr. through his stake in the Power Corporation of Canada, which owns 72% of Great-West Lifeco. The hyphen in the company's name was originally a typesetter's error. For the three months ending June 2013, 63% of revenue originated in Canada, 26% from the U.S., and 10% from Europe. Group retirement products and 401k markets remain key areas of growth for the company. Lower U.K. wealth management single premiums negatively affected growth. Approximately half of company profit comes from Canada, a third from Europe and the rest from the United States. In the first half of 2011, premium income made up 63.99% of total revenue, up from 56.07%. Wikipedia
Om Great-West Lifeco Inc
VdDavid Harney
Anställda33,4 tn
Grundades15 maj 1986
HuvudkontorWinnipeg, Manitoba, Kanada
Sektor-
Senaste rapport
29 juli 2026
Räkenskapsperiod
Kv2 2026
1,42 CA$ / 1,37 CA$
+3,38%överskreds
Intäkter jämfört med beräkning (CAD)
8,35 md / -
Presentation av resultatrapport för Kv2 2026
Väntar på presentation av resultatrapport
Snabböversikt
Insikter från de senaste nyheterna och rapporterna
Tidigare rapporterAlla värden i CAD
Loading Previous Earnings...
Intäkt
Nettoinkomst
Alla värden i CAD
sep. 2025
dec. 2025
mars 2026
juni 2026
Intäkt
8,21 md
11,50 md
8,36 md
8,35 md
Kostnad för sålda varor
4,72 md
4,61 md
4,73 md
4,91 md
Kostnad för intäkter
4,72 md
4,61 md
4,73 md
4,91 md
Utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Totala utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Försäljnings-, administrations- och allmänna kostnader
1,92 md
1,94 md
1,81 md
1,96 md
Rörliga kostnader
2,03 md
2,26 md
1,92 md
2,07 md
Totala rörelsekostnader
6,74 md
6,87 md
6,65 md
6,98 md
Rörelseresultat
1,47 md
4,63 md
1,71 md
1,36 md
Övriga intäkter som inte är rörelseresultat
-
−25,00 mn
-
-
EBT inklusive ovanliga poster
1,37 md
1,30 md
1,60 md
1,26 md
EBT exklusive ovanliga poster
1,38 md
1,38 md
1,62 md
1,28 md
Inkomstskattekostnad
189,00 mn
158,00 mn
271,00 mn
162,00 mn
Effektiv skattesats
13,79 %
12,19 %
16,88 %
12,83 %
Övriga rörelsekostnader
-
213,00 mn
-
-
Nettoinkomst
1,20 md
1,10 md
1,24 md
1,09 md
Nettovinstmarginal
14,66 %
9,54 %
14,85 %
13,05 %
Resultat per andel
1,33
1,36
1,37
1,42
Ränte- och investeringsintäkter
-
-
-
-
Räntekostnad
−88,00 mn
−3,23 md
−87,00 mn
−87,00 mn
Räntekostnader netto
−88,00 mn
−3,23 md
−87,00 mn
−87,00 mn
Avskrivningskostnader
-
-
-
-
EBITDA
1,58 md
4,83 md
1,82 md
1,48 md
Vinst eller förlust från försäljning av tillgångar
-
-
-
-
AI-innehåll kan innehålla fel. Läs mer
Googles appar