Finans

Listor
Varför har ETX gått upp 2,43%?
Gå på djupet
ETX:FRA
Etablissements Maurel et Prom SA
8,22 €
+2,43%
(+0,20) 1 d
14 okt., 22:00:00 GMT+2  ·   EUR
Alla symboler
SymbolPrisÄndringÄndring i procent
Genererar de viktigaste insikterna för ETX …
Öppen
8,22 €
Högt
8,22 €
Lågt
8,22 €
Börsvärde
1,70 md
Genomsn. vol.
0,00
Volym
0,00
P/E-tal
3,76
52v högst
11,28 €
52v lägst
4,45 €
EPS
2,18 €
Antal anställda
809
Öppen
8,22 €
Högt
8,22 €
Lågt
8,22 €
Börsvärde
1,70 md
Genomsn. vol.
0,00
Volym
0,00
P/E-tal
3,76
52v högst
11,28 €
52v lägst
4,45 €
EPS
2,18 €
Antal anställda
809
Nyheter och artiklar
Från webbkällor och nyhetspartner
Profil
Maurel & Prom is an oil company specialising in the production of hydrocarbons. It is listed on Euronext Paris and has its registered office in Paris. The Group generates most of its business in Africa through the exploitation of onshore production assets and a significant stake in SEPLAT, one of Nigeria’s leading indigenous operators. Wikipedia
Om Etablissements Maurel et Prom SA
VdOlivier de Langavant
Anställda809
Grundades1831
Huvudkontor-
Sektor-
Tidigare rapporterAlla värden i USD
Loading Previous Earnings...
Intäkt
Nettoinkomst
Alla värden i USD
sep. 2025
dec. 2025
mars 2026
juni 2026
Intäkt
144,45 mn
144,45 mn
183,06 mn
183,06 mn
Kostnad för sålda varor
-
-
-
-
Kostnad för intäkter
-
-
-
-
Utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Totala utgifter för forskning och utveckling
-
-
-
-
Försäljnings-, administrations- och allmänna kostnader
−1,23 mn
−1,23 mn
-
-
Rörliga kostnader
123,07 mn
123,07 mn
105,30 mn
105,30 mn
Totala rörelsekostnader
123,07 mn
123,07 mn
105,30 mn
105,30 mn
Rörelseresultat
21,38 mn
21,38 mn
77,76 mn
77,76 mn
Övriga intäkter som inte är rörelseresultat
−843,50 tn
−843,50 tn
−764,50 tn
−764,50 tn
EBT inklusive ovanliga poster
196,05 mn
196,05 mn
96,61 mn
96,61 mn
EBT exklusive ovanliga poster
64,97 mn
64,97 mn
93,65 mn
93,65 mn
Inkomstskattekostnad
35,54 mn
35,54 mn
1,28 mn
1,28 mn
Effektiv skattesats
18,13 %
18,13 %
1,33 %
1,33 %
Övriga rörelsekostnader
89,64 mn
89,64 mn
69,65 mn
69,65 mn
Nettoinkomst
153,22 mn
153,22 mn
91,66 mn
91,66 mn
Nettovinstmarginal
106,08 %
106,08 %
50,07 %
50,07 %
Resultat per andel
-
-
-
-
Ränte- och investeringsintäkter
565,00 tn
565,00 tn
2,53 mn
2,53 mn
Räntekostnad
−4,79 mn
−4,79 mn
−5,60 mn
−5,60 mn
Räntekostnader netto
−4,22 mn
−4,22 mn
−3,07 mn
−3,07 mn
Avskrivningskostnader
32,77 mn
32,77 mn
34,03 mn
34,03 mn
EBITDA
51,48 mn
51,48 mn
107,64 mn
107,64 mn
Vinst eller förlust från försäljning av tillgångar
−60,00 tn
−60,00 tn
30,50 tn
30,50 tn
AI-innehåll kan innehålla fel. Läs mer
Googles appar