Finans

Lister
BVA:SGX
Top Glove Corporation Bhd
0,28 SGD
+1,79%
(+0,0050) 1D
15. okt., 17.04.03 GMT+8  ·   SGD
Alle symboler
SymbolPrisÆndringÆndring i %
Genererer vigtig indsigt for BVA...
Ã…bn
0,28 SGD
Høj
0,29 SGD
Lav
0,28 SGD
Markedsværdi
7,35 mia.
Gns. vol.
7,25 mio.
Volumen
15,66 mio.
Højeste i 52 uger
0,30 SGD
Laveste i 52 uger
0,17 SGD
Aktier i omløb
2,56 mia.
Antal ansatte
11 t
Ã…bn
0,28 SGD
Høj
0,29 SGD
Lav
0,28 SGD
Markedsværdi
7,35 mia.
Gns. vol.
7,25 mio.
Volumen
15,66 mio.
Højeste i 52 uger
0,30 SGD
Laveste i 52 uger
0,17 SGD
Aktier i omløb
2,56 mia.
Antal ansatte
11 t
Nyhedshistorier
Fra webkilder og nyhedspartnere
Profil
Top Glove Corporation Berhad is a Malaysian rubber glove manufacturer who also specialises in face masks, dental dams, and other products. The company owns and operates 50 manufacturing facilities in Malaysia, Thailand, China, and Vietnam. They also have marketing offices in these countries as well as the United States, Germany and Brazil. Wikipedia
Om Top Glove Corporation Bhd
Administrerende direktør-
Ansatte10,6 t
Grundlagt1991
Hovedsæde-
Sektor-
Tidligere rapporterAlle værdier i MYR
Loading Previous Earnings...
Omsætning
Nettoindtægt
Alle værdier i MYR
nov. 2025
feb. 2026
maj 2026
aug. 2026
Omsætning
883,58 mio.
1,01 mia.
1,10 mia.
1,25 mia.
Varens egenpris
842,93 mio.
971,18 mio.
953,64 mio.
1,06 mia.
Direkte omkostninger forbundet med produkter og tjenester
842,93 mio.
971,18 mio.
953,64 mio.
1,06 mia.
Udgifter til forskning og udvikling
-
-
-
-
Samlede udgifter til forskning og udvikling
-
-
-
-
Salgsrelaterede, generelle og administrative udgifter
-
-
-
-
Driftsomkostninger
-8,08 mio.
-11,40 mio.
-8,66 mio.
-25,87 mio.
Samlede driftsomkostninger
834,85 mio.
959,78 mio.
944,97 mio.
1,03 mia.
Driftsindtægt
48,72 mio.
45,24 mio.
150,19 mio.
216,15 mio.
Anden øvrig driftsindtægt
-
-
-
-
Indtjening før skat, inkl. usædvanlige varer
45,20 mio.
38,47 mio.
100,64 mio.
129,25 mio.
Indtjening før skat, ekskl. usædvanlige varer
45,12 mio.
37,30 mio.
142,38 mio.
212,57 mio.
Indkomstskat
6,37 mio.
7,26 mio.
20,11 mio.
-29,90 mio.
Effektiv skattesats
14,10 %
18,87 %
19,98 %
-23,13 %
Andre driftsudgifter
-8,08 mio.
-11,40 mio.
-8,66 mio.
-25,87 mio.
Nettoindtægt
38,58 mio.
30,76 mio.
80,99 mio.
157,63 mio.
Nettooverskudsgrad
4,37 %
3,06 %
7,40 %
12,63 %
Indtægt pr. aktie
0,00
0,00
0,01
0,02
Renter og investeringsindtægt
1,16 mio.
920,00 t
1,02 mio.
5,18 mio.
Renteudgift
-8,85 mio.
-8,76 mio.
-8,99 mio.
-8,98 mio.
Renteudgifter (netto)
-7,70 mio.
-7,84 mio.
-7,97 mio.
-3,80 mio.
Afskrivnings- og amortiseringsgebyrer
-
-
-
-
EBITDA
125,39 mio.
122,24 mio.
227,49 mio.
293,73 mio.
Fortjeneste eller tab ved salg af aktiver
-
-
-
-
Google-apps