Finance

Liste
De ce a crescut 2290 2,28%?
Explorează mai mult
2290:TADAWUL
Yanbu National Petrchmcl Cmpny Ynsb Sjsc
33,24 SAR
+2,28%
(+0,74) 1 zi
12 oct., 15:19:44 GMT+3  ·   SAR
Toate simbolurile
SimbolPrețModificareModificare %
Se generează principalele statistici pentru 2290...
Deschide
32,32 SAR
Mare
33,24 SAR
Mic
32,06 SAR
Capitalizarea bursieră
18,70 mld.
Volum mediu
577,80 K
Volum
645,46 K
Dividende
6,02 %
Dividende trimestriale
0,50 SAR
Data ex-dividend
7 sept. 2026
Raportul P/V
64,27
Prețul ridicat pe 52 de săptămâni
38,44 SAR
Prețul redus pe 52 de săptămâni
24,00 SAR
Rezultatul pe acțiune
0,52 SAR
Acțiuni aflate în circulație
275,62 mil.
Nr. de angajați
1 K
Deschide
32,32 SAR
Mare
33,24 SAR
Mic
32,06 SAR
Capitalizarea bursieră
18,70 mld.
Volum mediu
577,80 K
Volum
645,46 K
Dividende
6,02 %
Dividende trimestriale
0,50 SAR
Data ex-dividend
7 sept. 2026
Raportul P/V
64,27
Prețul ridicat pe 52 de săptămâni
38,44 SAR
Prețul redus pe 52 de săptămâni
24,00 SAR
Rezultatul pe acțiune
0,52 SAR
Acțiuni aflate în circulație
275,62 mil.
Nr. de angajați
1 K
Subiecte de știri
Din surse web și de la parteneri de știri
Profil
Yansab is a SABIC, affiliate company in Saudi Arabia, and is the largest SABIC petrochemical complex. It will has an annual capacity exceeding 4 million metric tons of petrochemical products including: 1.3 million MT of ethylene; 400,000 MT of propylene; 900,000 MT of polyethylene; 400,000 MT of polypropylene; 700,000 MT of ethylene glycol; 250,000 MT of benzene, xylene and toluene, and 100,000 MT of butene-1 and butene-2. Yansab is expected to employ 1,500 people in phase I and phase II. SABIC owns 55% of YANSAB capital. SABIC affiliates Ibn Rushd and Tayef hold 10% of Yansab capital. 35% of Yansab is public stocks. Fluor Arabia is the main U&O contractor on the Yansab project. Wikipedia
Despre Yanbu National Petrchmcl Cmpny Ynsb Sjsc
Director executiv-
Angajați1,1 K
Înființată la11 feb. 2006
Sediu-
DomeniuCommodity chemical
Rapoarte anterioareToate valorile în SAR
Loading Previous Earnings...
Venit
Venit net
Toate valorile în SAR
sept. 2025
dec. 2025
mar. 2026
iun. 2026
Venit
1,32 mld.
1,38 mld.
1,32 mld.
1,88 mld.
Costul bunurilor vândute
1,11 mld.
1,28 mld.
1,17 mld.
1,35 mld.
Costul veniturilor
1,11 mld.
1,28 mld.
1,17 mld.
1,35 mld.
Cheltuieli pentru cercetare și dezvoltare
-
-
-
-
Cheltuieli totale pentru cercetare și dezvoltare
-
-
-
-
Cheltuieli de vânzare, generale și administrative
142,41 mil.
227,08 mil.
142,92 mil.
157,68 mil.
Cheltuieli de funcționare
140,24 mil.
210,57 mil.
141,16 mil.
259,18 mil.
Cheltuieli de funcționare totale
1,25 mld.
1,49 mld.
1,31 mld.
1,60 mld.
Venit din exploatare
66,41 mil.
-109,96 mil.
12,18 mil.
274,37 mil.
Alte venituri neoperative
-
-165,00 K
-
-
EBT, inclusiv produse neobișnuite
94,97 mil.
-33,19 mil.
32,05 mil.
287,84 mil.
EBT, fără produse neobișnuite
94,97 mil.
-32,17 mil.
32,05 mil.
287,84 mil.
Cheltuieli asociate cu impozitul pe venit
20,78 mil.
20,12 mil.
20,82 mil.
29,02 mil.
Cotă efectivă de impozitare
21,88 %
-60,64 %
64,97 %
10,08 %
Alte cheltuieli de funcționare
-2,17 mil.
-16,52 mil.
-1,76 mil.
101,49 mil.
Venit net
74,19 mil.
-53,31 mil.
11,23 mil.
258,81 mil.
Marja de profit net
5,64 %
-3,86 %
0,85 %
13,77 %
Venituri pe acțiune
0,13
-0,10
0,02
0,46
Venituri din dobânzi și investiții
43,20 mil.
77,95 mil.
34,88 mil.
28,28 mil.
Cheltuieli cu dobânzile
-14,63 mil.
-
-15,00 mil.
-14,82 mil.
Cheltuieli nete cu dobânzile
28,57 mil.
77,95 mil.
19,88 mil.
13,46 mil.
Costuri de depreciere și amortizare
-
-
-
-
EBITDA
300,78 mil.
124,94 mil.
241,04 mil.
514,18 mil.
Câștigul sau pierderea din vânzarea activelor
-
1,04 mil.
-
-
Conținutul generat de AI poate include greșeli. Află mai multe
Aplicații Google